Negocjacje Mołdawia – Naddniestrze

0
181
Fot. Euronews
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W stolicy Mołdawii Kiszyniowie odbywają się rozmowy dwustronne o uregulowaniu statusu zbuntowanej mołdawskiej prowincji Naddniestrze. Dla strony mołdawskiej równie ważna jest kwestia dostaw energii.

Rozmowy odbywają się w kiszyniowskim biurze OBWE. Negocjator ze strony Naddniestrza powiedział przed spotkaniem mołdawskim dziennikarzom, że przyjeżdża na spotkanie z konstruktywnymi propozycjami. Według niego Tyraspol mógłby rozpocząć dostarczanie energii elektrycznej do pozostałej części Mołdawii, co byłoby niezwykle opłacalne. Teraz Mołdawia płaci za import prądu wysokie ceny na rynkach komercyjnych – szczególnie z Rumunii. 

Wicepremier mołdawskiego rządu Oleg Serbrian stwierdził, że ma nadzieję że stronom uda się znaleźć porozumienie w sferze energetyki. Negocjatorzy mają również rozmawiać o swobodnym przepływie osób.

Elektrownia Cuciurgan w zbuntowanym Naddniestrzu przestała wysyłać prąd do Mołdawii na początku listopada. Oficjalnym powodem było drastyczne zmniejszenie dostaw gazu ziemnego do elektrowni przez rosyjski Gazprom. Naddniestrze jest uzależnione od Rosji – w regionie stacjonują rosyjskie wojska.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!