Niemiecka firma energetyczna pozywa rosyjski Gazprom

0
169
Gazprom
Fot. astraherald.com/REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niemiecki importer gazu Uniper pozywa rosyjski koncern energetyczny Gazprom. Niemcy domagają się odszkodowania za złamanie kontraktu. Pozew trafi do arbitrażu w Sztokholmie.

Władze firmy Uniper argumentują, że Niemcy były zmuszone do zakupu gazu po podwyższonej cenie od innych dostawców po tym, jak Gazprom najpierw ograniczył, a potem całkowicie wstrzymał dostawy gazociągiem Nord Stream 1.

Z tego powodu spółka z Düsseldorfu odnotowała w pierwszej połowie bieżącego roku stratę około 12 miliardów euro i została zmuszona do zwrócenia się do rządu federalnego o wsparcie. Ma otrzymać od państwa pomoc w wysokości ośmiu miliardów euro. 

Niemiecki importer był też partnerem Gazpromu w projekcie Nord Stream 2. Według własnych obliczeń Uniper stracił na nim 950 milionów euro. Udzielone Rosjanom kredyty miały zostać spłacone tanim gazem, a teraz generują dodatkowe straty. W listopadzie Uniper opublikował raport, z którego wynika, że w ciągu dziewięciu miesięcy poniósł łączną stratę w wysokości 40 miliardów euro.

Główną działalnością firmy Uniper jest wytwarzanie energii, a także globalny handel gazem, co czyni ją jednym z wiodących importerów tego surowca w Europie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!