Francja: hamowanie gospodarki

0
127
Francja
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Aktywność gospodarcza we Franci hamuje – tak wynika z ostatnich danych opublikowanych przez Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych. Analitycy wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego i spadek konsumpcji. Inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie.

Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych podaje, że w trzecim kwartale 2022 roku francuski PKB wzrósł o 0,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. To o trzy dziesiąte procent mniej, niż w drugim kwartale.

Eksperci tłumaczą hamowanie gospodarki negatywnym saldo zagranicznej wymiany handlowej i znaczącym spadkiem konsumpcji. W listopadzie francuskie gospodarstwa domowe zaoszczędziły głównie na wydatkach związanych z energią i żywnością. W sumie konsumpcja spadła o 5,9 procent w stosunku do ubiegłego roku. 

Tymczasem inflacja utrzymuje się na identycznym poziomie jak w październiku. Obecnie wynosi 6,2 procent rok do roku. To najniższy wynik spośród krajów strefy euro. Analitycy podkreślają jednocześnie, że jest to największy wzrost cen we Francji od 1985 roku. Ich zdaniem w przyszłym roku inflacja będzie nadal rosła, ale coraz wolniej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!