Francja reaktywuje elektrownię węglową

0
116
Fot. AFP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja reaktywuje elektrownię węglową. Ponownie uruchomiono jeden z najstarszych i najbardziej zanieczyszczających powietrze zakładów w kraju, znajdujący się w departamencie Mozela w północno-wschodniej części kraju. Decyzję podjęto w obliczu ryzyka niedoboru energii tej zimy.

Pracę wznowiła elektrownia węglowa Emile-Huchet w miejscowości Saint-Avold niedaleko Metz. Szacuje się, że elektrownia może zapewnić energię dla około trzydziestu procent gospodarstw domowych w liczącym ponad pięć i pół miliona mieszkańców północno-wschodnim regionie Grand-Est.

Elektrownia ma funkcjonować co najmniej do końca zimy. Pierwotnie miała zostać definitywnie zamknięta w marcu tego roku, w ramach polityki transformacji ekologicznej. Emmanuel Macron obiecał w czasie kampanii wyborczej zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych. Od wiosny funkcjonowała już tylko jedna – w Cordemais w departamencie Loara Atlantycka.

Rząd zdecydował się jednak na ponowne uruchomienie elektrowni w Saint-Avold w obliczu narastającego kryzysu energetycznego w Europie i trudnej sytuacji we francuskiej branży nuklearnej. Dotychczas zapewniała ona niemal 70 procent energii elektrycznej w kraju. Obecnie niemal połowa reaktorów jądrowych nie działa z powodu powodu problemów technicznych. Z tego powodu możliwe są przerwy w dostawach energii zimą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!