Berliński TK: zeszłoroczne wybory muszą zostać powtórzone

0
134
Niemcy Germany flaga
Fot. Pexels/Claudio Mota
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wybory do Izby Deputowanych Berlina muszą zostać całkowicie powtórzone – orzekł stołeczny Trybunał Konstytucyjny. Berlińscy sędziowie uznali, że z powodu chaosu, jaki zapanował rok temu w lokalach wyborczych, ubiegłoroczne elekcje muszą zostać powtórzone najpóźniej wiosną 2023 roku.

We wrześniu zeszłego roku mieszkańcy niemieckiej stolicy wybierali członków regionalnego parlamentu i posłów Bundestagu. Równocześnie przeprowadzono referendum w sprawie wywłaszczenia korporacji mieszkaniowych. Poza tym odbywał się Maraton Berliński, który sparaliżował ruch uliczny, uniemożliwiając w wielu okręgach dostarczenie kart do głosowania.

Zdaniem dziennikarzy miesięcznika “Tichys Einblick”, którzy w atmosferze wyciszanego przez rządzących skandalu od miesięcy badają sprawę, w wyborach doszło także do celowych manipulacji. W lokalach wyborczych uwzględniono wiele nieważnych głosów. Walkę o berliński ratusz wygrała wtedy SPD. Burmistrz stolicy Franziska Giffey zawarła koalicję z Zielonymi i postkomunistyczną Lewicą.

W tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że jej rząd zostanie rozwiązany, gdyż według sędziów berlińskiego Trybunału Konstytucyjnego wybory muszą zostać powtórzone. To samo może dotyczyć elekcji do Bundestagu, a w każdym razie niektórych okręgów wyborczych w niemieckiej stolicy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!