Szef MON w Brukseli

0
93
Fot. Twitter: Poland in the EU
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział że źródła, z których kupowane jest uzbrojenie powinny być zróżnicowane. W Brukseli Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Głównymi tematami rozmów były bezpieczeństwo w regionie oraz wsparcie dla Ukrainy. Szef MON podkreślił, że moce produkcyjne przemysłu europejskiego nie są nieograniczone i nie powinny konkurować z przemysłami krajów zaprzyjaźnionych.

“Traktuję wszystkie te państwa jako ze sobą współpracujące. Stany Zjednoczone są liderem sojuszu północnoatlantyckiego, Korea Południowa jest państwem, które ściśle współpracuje z NATO. Zwracam uwagę na fakt, żeby ta propozycja nie ograniczała się do wspierania potężnych firm z zachodu Europy, żeby to wsparcie było zróżnicowane, żeby to wsparcie dotyczyło także mniejszych firm, chociażby z naszej części Europy” – mówił Mariusz Błaszczak.

Polska w zeszłym tygodniu zatwierdziła umowę ramową na dostawy elementów systemu uzbrojenia wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Polska armia będzie je pozyskiwać ze Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej.

Jednym z tematów spotkania ministrów obrony państw UE była unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy. Po spotkaniu ministrów w Brukseli szef MON zapowiedział, że ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni na poligonie w Węgrzynie. Jak zapewnił szkolenie będzie miało charakter w kompleksowy. “To będzie podstawowe miejsce, w którym będą szkoleni żołnierze ukraińscy. Jest bardzo szeroki zakres specjalności, chociażby rozminowywanie, to jest wielka potrzeba, którą zgłaszają Ukraińcy. Chodzi również o taktykę. My jesteśmy świadomi tych potrzeb, chociażby dlatego, że działa polsko-ukraińsko-litewska brygada z dowództwem w Lublinie” – mówił Mariusz Błaszczak.
Szef resortu obrony dodał, że utrzymanie unijnej misji szkoleniowej będzie refundowane z budżetu Unii Europejskiej. 

Wczoraj szefowie dyplomacji unijnych państw formalnie zaakceptowali wysłanie misji. Ma ona się rozpocząć wraz z końcem miesiąca. Misja, takie są początkowe plany, ma wyszkolić 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Dowództwo operacyjne misji stacjonować będzie w Polsce. Szkolenia będą się odbywać w krajach członkowskich, które wezmą na siebie odpowiedzialność. „Jeśli nie wezmą, to wtedy my będziemy gościć instruktorów z krajów, które nie zdecydują się otworzyć takiej misji. Oczywiście będziemy szkolić polskimi siłami i siłami innych unijnych państw naszych ukraińskich gości” – mówił wczoraj minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Chęć uczestnictwa w misji zgłosiło już około 20 krajów.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że dzisiejsze eksplozje na Ukrainie wpisują się w standardową taktykę rosyjską polegającą na zastraszaniu. Rosjanie bombardowali dziś Kijów i szereg innych miast, w tym Lwów i Charków. Na Ukrainę agresor skierował około sto rakiet.

Jak przekazał szef MON po spotkaniu z ministrami obrony państw UE w Brukseli, Polska przedstawiła swoją ocenę perspektywy zagrożonego bezpieczeństwa w związku z dzisiejszymi wydarzeniami na Ukrainie. “To są rosyjskie metody. Niewątpliwie Rosja chce zastraszyć mieszkańców Kijowa i innych ukraińskich miast. Identyczne stanowisko prezentowali koledzy z państw nadbałtyckich. Ono wynika z doświadczeń. My wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że imperium rosyjskie zawsze postępuje identycznie, dopuszcza się zbrodni wojennych” – mówił Mariusz Błaszczak.

Alarm bombowy ogłoszono na terenie całej Ukrainy. Nagranie wideo z miejsca uderzenia rakiet w Kijowie opublikowało biuro ukraińskiego prezydenta. Widać na nim uszkodzony blok mieszkalny którego kilka kondygnacji płonie. Według informacji podanej przez mera Kijowa Witalija Kliczkę – uszkodzone są dwa bloki w centralnej Peczerskiej dzielnicy miasta. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected]o.com tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!