Mołdawia: wizyta U. von der Leyen

0
128
Fot. AP Photo/Aurel Obreja
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleciała dziś do Mołdawii. W czasie spotkania z prezydent Maią Sandu obiecała kolejne wsparcie dla tego kraju.

W tym roku Unia Europejska przekazała już Mołdawii ponad osiemset milionów euro wsparcia i pożyczek. Teraz dokłada kolejne dwieście milionów euro dotacji i pożyczek na zaspokojenie potrzeb energetycznych, a także 50 milionów bezpośredniego wsparcia budżetu na inne potrzeby.

„Republika Mołdawii walczy z ogromnym kryzysem energetycznym związanym zarówno z dostawami gazu i prądu, jak i z ich dostępnością. Robimy, co możemy, by wam pomóc zwalczyć ten kryzys.” – powiedziała w Kiszyniowie Usula von der Leyen.
Prezydent Maia Sandu, dziękując za wsparcie, powiedziała, że społeczeństwo mołdawskie walczy, by przetrwać kryzys – tylko w październiku ograniczono zużycie energii o ponad połowę. Dodała, że jedynie zakończenie wojny na Ukrainie może zmienić sytuację gospodarczą zarówno w Mołdawii, jak i na świecie.

„Potrzebne są jeszcze większe wysiłki, jedność i solidarność na poziomie globalnym, aby wyrzucić Rosję z Ukrainy” – powiedziała prezydent Sandu na wspólnej konferencji prasowej.

Jeszcze dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej weźmie udział w posiedzeniu mołdawskiego parlamentu poświęconego drodze tego kraju do Unii Europejskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!