Szczyt UE-Bałkany Zachodnie odbędzie się 6 grudnia

0
Fot. Vox News Albania
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kolejny szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie odbędzie się 6 grudnia. Tym razem w stolicy Albanii, Tiranie. Po raz pierwszy do spotkania unijnych liderów i przywódców 6 krajów bałkańskich dojdzie na Półwyspie. Ten szczyt – jak napisał szef Rady Europejskiej – potwierdzi zaangażowanie Unii w regionie. “Bałkany Zachodnie są priorytetem dla Unii Europejskiej. Unia i Bałkany potrzebuje siebie nawzajem” – brzmi wpis przewodniczącego Rady. 

Kraje Bałkanów Zachodnich są na różnym stopniu zaawansowania w rozmowach z Unią. Negocjacje dotyczące wejścia do Wspólnoty od dekady prowadzi Czarnogóra, od ośmiu lat Serbia. W lipcu tego roku Wspólnota rozpoczęła rokowania akcesyjne z Macedonią Północną i Albanią, na co oba kraje czekały długo. Uniemożliwiała to początkowa niechęć części unijnych państw, a później spory Macedonii Północnej z Grecją o nazwę, a także z Bułgarią o historię, tożsamość i język. Macedonia Północna jest kandydatem do Unii od 2005 roku, a Albania od 2014. 

Niespełna dwa tygodnie temu Komisja Europejska zaproponowała przyznanie statusu kraju kandydującego do Unii Bośni i Hercegowinie, która status potencjalnego kandydata do Unii od 2003 roku a formalnie złożyła wniosek o członkostwo we Wspólnocie w lutym 2016 roku. Jednak od tego czas kraj zrobił niewielki postęp, jeśli chodzi o spełnianie unijnych wymogów i standardów. 

Najdalej od Unii jest Kosowo, nieuznawane zresztą przez pięć unijnych krajów. Zwolennicy zbliżania krajów Bałkanów Zachodnich do Unii podkreślają, że jeśli nie będzie konkretnych zobowiązań po stronie Europy, to pustkę na Bałkanach wypełnią Rosja i Chiny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!