EU: będzie nowy pakiet sankcji?

0
179
Rosja
Fot. Modern Diplomacy
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

AKTUALIZACJA: Bez porozumienia na razie w sprawie najnowszego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Rozstrzygnięć nie przyniosło spotkanie ambasadorów 27 krajów w Brukseli – ale jest nadzieja na kompromis w przyszłym tygodniu. Rozmowy w sprawie nowego pakietu sankcji mają być prowadzone przez weekend i w poniedziałek ma odbyć się kolejne spotkanie unijnych ambasadorów. Plan jest taki, by porozumienie zostało osiągnięte jeszcze przed dwudniowym szczytem w Pradze, który rozpoczyna się w najbliższy czwartek.

Ambasadorowie unijnych krajów podejmą dziś w Brukseli pierwszą próbę przyjęcia najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. Projekt restrykcji Komisja Europejska przedstawiła przedwczoraj. Część dyplomatów wątpi, aby udało się go zatwierdzić.


Jedną z propozycji sankcji są pułapy cenowe na rosyjską ropę, zgodnie z ustaleniami G7. Unia Europejska nie będzie jej sprowadzać, bo 5 grudnia zacznie obowiązywać embargo, ale chodzi o państwa trzecie – unijni armatorzy będą mieli zakaz transportowania rosyjskiej ropy powyżej ustalonej ceny, a firmy nie będą mogły ubezpieczać statków przewożących surowiec jeśli cena będzie wyższa. “To z jednej strony pozwoli zmniejszyć dochody Rosji, a z drugiej strony utrzyma stabilność światowego rynku energii” – tłumaczyła przedwczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W tej sprawie część krajów czeka jednak na bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące mechanizmu ustalania cen.


Niektóre stolice są niezadowolone, że w projekcie sankcji przygotowanym przez Komisję, z powodu sprzeciwu Belgii, nie znalazły się diamenty z Rosji i ta sprawa zapewne powróci. Podobnie zresztą jak propozycja Polski, poparta przez większość krajów, a dotycząca wpisania na czarną listę zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. “Mogę powiedzieć z pewną satysfakcją, że wróciliśmy do postulatu objęcia sankcjami Cyryla” – mówił przedwczoraj ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Patriarcha Cyryl był wpisany na czarną listę kilka miesięcy temu, ale wykreślenia zażądały Węgry i od tego czasu konsekwentnie sprzeciwiają się objęciu go sankcjami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!