EU: nowy pakiet sankcji

0
172
Ursula von der Leyen Unia Komisja Europa
Fot. TheJournal.ie
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska przesłała unijnym krajom najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen podkreśliła, że Moskwa eskaluje sytuację organizując nielegalne referenda o przyłączeniu do Rosji na terenach okupowanych Ukrainy. “Nigdy nie uznamy wyników tego głosowania i jakiejkolwiek aneksji na Ukrainie. Jesteśmy zdeterminowani, by Kreml zapłacił za tę dalszą eskalację i proponujemy kolejny pakiet sankcji” – dodała.


Sankcje obejmują dalsze ograniczenia w handlu Unii z Rosją. Będą kolejne zakazy importu produktów, co będzie kosztowało rosyjską gospodarkę 7 miliardów euro dochodów. Także eksport kolejnych towarów będzie ograniczony, z uwzględnieniem kluczowych technologii wykorzystywanych w machinie wojennej. W nowym pakiecie Komisja proponuje nałożenie limitów cenowych na ropę. Jest również propozycja zakazu dla obywateli Unii Europejskiej zasiadania we władzach rosyjskich firm państwowych. Ponadto zostanie rozszerzona czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie. Dopisane będą między innymi osoby odpowiedzialne za organizację nielegalnych referendów.

Zmiana tonu w EU

Wiele postulatów Polski i koalicjantów zostało uwzględnionych w projekcie nowych sankcji wobec Rosji – powiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. „Wciągamy na listy sankcyjne cały szereg dóbr i produktów importowanych z Rosji. Szacujemy wartość importu z Rosji na dobrze ponad 10 miliardów euro. Znajdzie się stal, produkty ze stali, drewno, papier, cały szereg produktów których sprzedaż zasila rosyjski budżet. Wciągamy na listy sankcyjne cały szereg wyrobów elektronicznych mikroprocesorów, wyrobów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym” – dodał ambasador.

Jest też, co postulowała Polska wraz z krajami bałtyckimi i Irlandią, propozycja objęcia sankcjami osób odpowiedzialnych za organizowanie nielegalnych referendów o przyłączeniu do Rosji na okupowanych terenach Ukrainy. Według polskiego ambasadora, nie powinno być problemów tym razem z przyjęciem sankcji „Dynamika tej dyskusji jest bardzo pozytywna”- dodał.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!