Wyciek gazu na Bałtyku – Nord Stream 2

0
339
Nord Stream gazociąg
Fot. The Guardian
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nie kończą sie kłopoty gazociągów Nords Stream 1 i Nord Stream 2. Od czasu rozpoczęcia wojny z Ukrainą, Rosja co jakiś czas ogranicza czy przerywa dostawy, a teraz doszły także uszkodzenia strukturalne i wyciek gazu do Bałtyku.

Jak podaje Duński Urząd Enegretyki – wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 2 na Bałtyku może potrwać od kilku dni do tygodnia. Duński Urząd Energetyki przyznaje, że uszkodzenie Nord Stream 2 to niezwykle rzadka sytuacja, która może nie być przypadkowa. Uszkodzenie rury jest duże, w związku z czym do morza przedostają się znaczne ilości gazu.


Wcześniej Szwedzka Administracja Morska poinformowała o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1, biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego. Wyciek z Nord Streamu 1 został po raz pierwszy wykryty wczoraj wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym gazociągu Nord Stream 2.


Operator sieci – Nord Stream AG – potwierdził, że w ciągu jednego dnia gazociągi doznały “bezprecedensowych uszkodzeń”. Jak dodała spółka, nie wiadomo, ile może potrwać przywracanie sprawności gazociągom. Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie. Nord Stream 1 obecnie nie przesyła gazu do Europy, a Nord Stream 2 nie został uruchomiony ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!