Francuska ustawa legalizująca wspomagane samobójstwo budzi emocje

0
157
Kościół Francja
Église Saint-Paul-Saint-Louis, Paris. Photo by Diliff (CC BY-SA 3.0)/dailyartmagazine.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuscy biskupi są zaniepokojeni rządowym projektem ustawy legalizującym wspomagane samobójstwo. Przedstawiciele episkopatu rozmawiali o tym z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef państwa obiecał podczas kampanii prezydenckiej reformę w sprawie “aktywnej pomocy w umieraniu”.


Przewodniczący episkopatu Francji biskup Eric de Moulins-Beaufort poinformował, że podczas rozmowy z prezydentem Macronem wyraził obawy dotyczące wprowadzenia prawa wspomaganego samobójstwa. “Sprawia to wrażenie, że społeczeństwo chce zachęcić niektóre osoby do zrezygnowania z życia” – oświadczył szef francuskiego episkopatu. Eric de Moulins-Beaufort stwierdził, że prezydent Macron jest otwarty na dialog w tej kwestii i że “nie chce wywoływać podziałów we francuskim społeczeństwie”. Przewodniczący episkopatu podkreślił, że priorytetem władz powinno być rozwinięcie opieki paliatywnej, która – jak ocenił – jest nadal niedostępna dla wielu pacjentów.


Kilka tygodni temu we Francji rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące legalizacji wspomaganego samobójstwa. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wydał Krajowy Konsultacyjny Komitet Etyki, podkreślając jednocześnie, że nowe prawo powinno podlegać “surowym warunkom”. Władze zapowiadają, że ustawa dotycząca tzw. “aktywnej pomocy w umieraniu” może zostać wprowadzona przed końcem 2023 roku.


Obecnie we Francji wspomagane samobójstwo i eutanazja są uznawane za zabójstwo i podlegają karze pozbawienia wolności od 30 lat do dożywocia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!