Europosłowie PiS chcą rozmawiać o należnych Polsce reparacjach Niemiec

0
96
Parlament Europejski
Fot. euronews.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że chcą w najbliższych miesiącach rozmawiać w Parlamencie Europejskim o należnych Polsce od Niemiec reparacjach wojennych.

W oświadczeniu rozesłanym mediom deputowani wyjaśnili, że przemawiają za tym dwa powody. Podkreślili, że przede wszystkim przypomnienia wymagają podstawowe fakty. “Długie doświadczenie w unijnych instytucjach pozwoliło uświadomić jak nikła jest wiedza polityków innych krajów o rozmiarach zniszczeń dokonanych w Polsce przez Niemców. Chcemy poprzez nasze działania przypomnieć skalę tragedii i wzmocnić świadomość, że to właśnie nasz kraj ze wszystkich ucierpiał w II wojnie światowej najbardziej, nie otrzymując jednocześnie zadośćuczynienia ze strony sprawcy” – czytamy w oświadczeniu europosłów PiS.

Deputowani uważają, że wyjaśnienia i skorygowania wymaga również kwestia rzekomego zrzeczenia się reparacji wojennych przez działających pod przymusem ZSRR przedstawicieli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. “Suwerenna Polska nigdy nie zrzekła się reparacji, a powoływanie się przez Niemcy na decyzje z 1953 roku jest nienormalne: to między innymi za przyczyną wywołanej przez Niemcy wojny światowej nasz kraj znalazł się wówczas pod brutalną okupacją sowiecką” – podkreślili europosłowie PiS. Dodali, że sprawa niewypłaconych reparacji jest szerszym problemem europejskim i to jest drugi powód dla którego chcą podjąć tę kwestię w Europarlamencie.

“Kanclerz Niemiec, jako przedstawiciel narodu, który sprowadził na Europę tyle nieszczęść nie ma dziś moralnego prawa – bez zadośćuczynienia wszystkim tak boleśnie przez wojnę dotkniętym krajom – aspirować do europejskiego przywództwa” – napisali polscy deputowani. Dodali, że integracja europejska miała zamknąć okres wojenny i usunąć jej konsekwencje i że brak zadośćuczynienia Polsce stawia pod znakiem zapytania skuteczność powojennego procesu odbudowy Europy. “Dopiero rzetelne rozliczenie się przez państwo niemieckie ze wszystkimi pokrzywdzonymi w przeszłości państwami i narodami może otworzyć nowy etap. Zbrodnie ludobójstwa nie ulegają przedawnieniu” – napisano w oświadczeniu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!