W.Zełeński: sojusz Polski i Ukrainy gwarantem wolności i niepodległości

0
162
Fot. Facebook: Володимир Зеленський
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Tylko razem możemy bronić wolności dla przyszłych pokoleń, powiedział Wołodomyr Zełeński. Prezydent Ukrainy złożył Polakom życzenia z okazji Dnia Święta Wojska Polskiego. “Przyjaciele, sojusznicy bracia” To zaszczyt móc zwracać się w ten sposób do Polaków – podkreślił Wołodymr Zełeński.  

To sojusz dwóch suwerennych i ambitnych państw może zagwarantować ich narodom szczęśliwą przyszłość, podkreślił ukraiński przywódca. “Nasze narody przeszły długą drogę i osiągnęły największe porozumienie w głównej dla Polaków i Ukraińców sprawie. Jest to sprawa wolności. Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspólnota i solidarność dwóch narodów pozwoli pokonać cudze imperialne pretensje i wzmocnić ich prozachodnie aspiracje. “Walczymy razem i z pewnością będziemy wspólnie świętować wasze i nasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość. Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Składam serdeczne gratulacje z okazji święta wojska polskiego i z całego serca życzę wspólnego jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polce, chwała Ukrainie!” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego najważniejsi dowódcy ukraińskiej armii oraz przedstawiciele władz w Kijowie złożyli Polakom życzenia. opublikowali je między innymi premier Denys Szmyhal, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny.

Bitwa Warszawska zwana też “Cudem nad Wisłą” toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały, pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy. W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski, i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Dzień 15 sierpnia jest obchodzony w Polsce jako Dzień Wojska Polskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!