Edynburg: wystawa “Apetyt na impresjonizm”

0
Fot. museumnext.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Cezanne, Degas, Monet, Seurat – prace tych artystów znajdziemy między innymi na otwartej właśnie wystawie w Edynburgu. Nazywa się “Apetyt na impresjonizm” i opowiada o tym, jak kolekcjonerzy i kuratorzy z odległej północy Królestwa sprawili, że do Szkocji trafiły arcydzieła dziewiętnastowiecznej awangardy. Największą sensacją jest odkryty niedawno po ponad wieku autoportret Vincenta van Gogha.

To historia tego, jak szkoccy kolekcjonerzy i kolekcjonerki zakochali się impresjonizmie i postimpresjonizmie. I jak odrobina światła i koloru trafiła pod zachmurzone zwykle niebo północy Zjednoczonego Królestwa. Ale też historia tego, jak kupujący czasem się nabierali. “Mamy trzy podróbki. Dwa obrazy są zidentyfikowane jako fałszerstwo. Ale jeden nie. Trzeba się będzie domyślić. To będzie tajemniczy element tej wystawy” – mówi Polskiemu Radiu kuratorka, profesor Frances Fowle.

Największą uwagę przykuwa odnaleziony niedawno autoportret Van Gogha. Przez dekady ukryty z drugiej strony portretu wieśniaczki. “Kontrast między obydwiema stronami jest niesamowity. Zupełnie różny styl. Autoportret pochodzi z fazy eksperymentalnej. Malarz właśnie zetknął się z pracami impresjonistów. Zaczyna rozwijać technikę i paletę, z którymi dziś zwykle go kojarzymy. Chodzi o jasne kolory, luźniejsze i bardziej fragmentaryczne pociągnięcia pędzla. Przesuwa się nieco w kierunku szkicu” – podkreśla kuratorka. ” Z kolei wcześniejsza praca jest ciemniejsza. Farba jest tu grubo nałożona. Paleta przypomnę tę którą znamy z prac realistów. Jak Jean Francois Millet czy Gustav Courbet” – tłumaczy rozmówczyni Polskiego Radia.

Na razie zobaczymy odbicie rentgenowskie, umieszczone w specjalnej komorze bezcieniowej. Potem konserwatorzy sprawdzą, czy obrazy da się rozdzielić. “Sam karton z tyłu wieśniaczki nie jest takim problemem. Kłopot będzie z klejem, który go utrzymuje. Na pewno są sposoby, ale trzeba będzie naprawdę uważać” – mówi profesor Fowle. Wystawa w Szkockiej Galerii Narodowej potrwa do połowy listopada.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!