Węgry – szef koncernu paliwowego: jeśli ceny pozostaną regulowane, może zabraknąć paliwa

0
135
Fot. Hungary Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef węgierskiego koncernu paliwowego MOL ostrzega, że bez importu paliw od przyszłego tygodnia mogą nastąpić przerwy w dostawach na stacje. Firma remontuje swoją jedyną rafinerię, ale prawdziwym problemem są regulowane przez rząd ceny paliw dla obywateli Węgier.

W ubiegłym tygodniu koncern paliwowy MOL sygnalizował problemy, które mogą nastąpić po rozpoczęciu planowego remontu. Z powodu sytuacji na światowych rynkach firma nie mogła zrobić zapasów.

“Nawet w normalnych warunkach rafineria w Százhalombatta nie jest jednak w stanie zapewnić 100-procentowego zaopatrzenia rynku węgierskiego w paliwa, szczególnie diesla. Tak więc, jeśli nie będzie importu paliw, mogą wystąpić braki na stacjach” – powiedział prezes firmy Zsolt Hernádi.

W trybie pilnym spotkał się z szefami kancelarii i gabinetu premiera, by zaalarmować rząd o trudnej sytuacji. Konserwacja w węgierskiej rafinerii była zaplanowana od dawna.

W normalnych warunkach zaopatrzenie odbywałoby się z zapasów, albo z importu. Z powodu galopującej inflacji węgierski rząd zamroził ceny benzyny na niezwykle niskim poziomie.

“Jeżeli rząd nadal pozostawi regulowane ceny paliw dla mieszkańców, to na Węgry nie przybędzie żadne importowane paliwo” – ostrzegał.

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas zapowiedział na dzisiejszej konferencji, że ceny regulowane pozostaną jedynie dla osób prywatnych, taxi i ciągników rolniczych.

Koncern MOL jest spółką akcyjną, ale pakiet kontrolny akcji firmy posiada węgierski rząd.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!