Z.Rau – ważne, że są kolejne sankcje wobec Rosji, ale muszą być bardziej ambitne i precyzyjne

0
155
Fot. SparkChronicles
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ważne, że kolejne, unijne sankcje wobec Rosji są w uzgodnieniach, ale muszą być bardziej precyzyjne. Tak mówił w Brukseli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefami dyplomacji unijnych krajów. Podkreślił, że Polsce zależy na tym, by kwestia sankcji była stale podnoszona, choć wolałaby, żeby te propozycje były bardziej ambitne.

„Nigdy nie będziemy zadowoleni z tego, bo zawsze widzimy szersze możliwości zastosowania tych sankcji” – powiedział minister Rau. “Bo przecież sankcje nie są celem samym w sobie, ale przede wszystkim mają doprowadzić do tego, żeby zatrzymać tę agresję, żeby Rosja zrozumiała, że nie jest w stanie w tej wojnie zwyciężyć, a zatem nie można dalej bezkarnie zabijać cywilów i kontynuować wojny dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia”- oświadczył szef polskiego MSZ-tu.

Zbigniew Rau relacjonując obrady powiedział, że Polskę postawiono dziś za przykład dobrego przygotowania unijnych pakietów sankcji wobec Rosji. „Po pierwsze jesteśmy koncepcyjnie przygotowani, więc śledzimy dość precyzyjnie to, co już udało się w poszczególnych transzach uchwalić, później patrzymy, jak należy to kontynuować, gdzie na przykład pozostają luki, które powinny być zamknięte. No i zawsze jesteśmy przygotowani na to, żeby wskazać nowe obszary sankcji” – powiedział Zbigniew Rau.
Teraz, jak mówił minister, Polska podkreśla, że restrykcjami powinny być obejmowane kolejne rosyjskie firmy, które bezpośrednio pracują na potrzeby agresji na Ukrainę i są niejako produkcyjnie odpowiedzialne za tę agresję.

Najnowszy pakiet sankcji, który unijne kraje mają zaakceptować pojutrze, przewiduje między innymi zakaz importu rosyjskiego złota, zakaz eksportu kolejnych produktów wysokiej technologii oraz produktów z sektora chemicznego i farmaceutycznego podwójnego zastosowania – cywilnego i wojskowego. Ponadto kolejnych ponad 50 osób i firm ma być wpisanych na “czarną listę”, co będzie oznaczało zamrożenie aktywów w Europie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!