Polska: 2 mld złotych na dofinansowanie start-upów ze środków unijnych w 2023 roku

0
176
Fot. Facebook: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na przełomie bieżącego i przyszłego roku Polski Fundusz Rozwoju uruchomi nową edycję programów dla funduszy inwestujących w start-upy, czyli innowacyjne firmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekaże na ten cel 1,9 miliarda złotych ze środków unijnych.


Wiceminister funduszy Jacek Żalek wyjaśnił, że trwają ostatnie negocjacje z Komisją Europejską w sprawie programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, z którego będą pochodzić wspomniane pieniądze.

“Mam nadzieję, że nauczeni doświadczeniem będziemy w stanie, korzystając z jeszcze większych środków z Komisji Europejskiej, wspierać polskie spółki, zdejmując ciężar ogromnego ryzyka jaki jest związany z inwestowaniem w nowe technologie” – mówił Jacek Żalek.

Nowe programy, zarządzane przez PFR Ventures i Bank Gospodarstwa Krajowego, w przyszłym roku wyłonią i zasilą około 50 funduszy Venture Capital. Dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w MFiPR Małgorzata Szczepańska powiedziała, że ich listę zainteresowani przedsiębiorcy, właściciele start-upów i naukowcy będą mogli znaleźć na stronie internetowej PFR Ventures.

Wskazała, że nadal dla chętnych dostępne są środki w ramach wcześniejszego unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

“Środki w tym programie są jeszcze dostępne do końca 2023 roku, więc można zgłaszać się do jeszcze obecnie funkcjonujących funduszy Ventures Capital. Serdecznie do tego zapraszamy. Najlepiej wejść na stronę PFR Ventures, dowiedzieć się, jakie fundusze aktualnie uzyskały dofinansowanie i tam zgłosić się o wsparcie” – dodała dyrektor z Ministerstwa Funduszy. 
Prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz podał przykłady start-upów, które dzięki ich dotychczasowym programom osiągnęły sukces – to spółka Synerise – opracowała własną sztuczną inteligencję czy Booksy – platforma do umawiania wizyt, np. u fryzjera lub kosmetyczki.

“Mamy nie tylko lokalnego klienta i fryzjera. Również jest często tak, że to w Stanach Zjednoczonych klient umawia się do fryzjera przez Booksy, a “kupon” jest odcinany przez polską spółkę. To jest niezmiernie ważne, żebyśmy byli w stanie w tym międzynarodowym wyścigu wziąć udział” – mówił Maciej Ćwikiewicz.

W nowej edycji programów PFR Ventures co najmniej miliard 300 milionów złotych mają też dołożyć inwestorzy prywatni. W sumie będą to 3 miliardy 200 milionów złotych na finansowanie polskich start-upów – z tego 1,9 miliarda złotych to środki publiczne. Według szacunków ministerstwa pozwoli to wesprzeć działalność około 500 młodych spółek technologicznych.

W ramach dotychczasowego unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój PFR Ventures alokował półtora miliarda złotych do funduszy Venture Capital. Z tych pieniędzy sfinansowano do tej pory przeszło 250 projektów. Poza kapitałem inwestorzy przekazują też wiedzę, wsparcie doradcze i pomoc w prowadzeniu biznesu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!