Polsko-norweskie spotkanie w sprawie bezpieczeństwa energetycznego

0
Fot. Facebook: Anna Moskwa
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu ziemnego do Polski. Zdecydowali o tym na spotkaniu w Oslo minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister przemysłu naftowego i energii Norwegii Terje Aasland.

Anna Mucha i Terje Aasland rozmawiali między innymi o roli norweskiego gazu w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej i na Ukrainie. Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas spotkania zwróciła także uwagę na znaczenie dobrej współpracy z Norwegią w zakresie finansowania transformacji energetycznej w Polsce.

Anna Mucha podkreśliła również, że projekt Baltic Pipe to najlepszy dowód wartości polsko-norweskich relacji. Dostawy pierwszych ilości norweskiego gazu przez Baltic Pipe do Polski będą możliwe od października 2022 roku. “Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie w pełni popieramy ideę embarga na rosyjski surowiec i jeszcze szybszego zakończenia importu na poziomie Unii Europejskiej” – wyjaśniła minister klimatu i środowiska.

Norwegia i Unia Europejska zamierzają rozszerzyć współpracę energetyczną, między innymi poprzez zwiększenie dostaw gazu do państw członkowskich UE. To efekt rozmów norweskiego ministra z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!