Szwecja i Finlandia podpisały akcesyjne do NATO

0
115
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szwecja i Finlandia podpisały protokoły akcesyjne do NATO. Uroczystość odbyła się w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie spraw zagranicznych dwóch krajów oraz ambasadorowie państw NATO-wskich. Teraz protokoły muszą być ratyfikowane we wszystkich krajach członkowskich, by Szwecja i Finlandia mogły wejść do Sojuszu.

To historyczny moment – tak mówił sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Podkreślił, że rozszerzenie NATO przyczyni się do zwiększenia stabilności w regionie Morza Bałtyckiego i całego obszaru euroatlantyckiego. “Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę pogrzebała pokój w Europie, dlatego jest ważne, byśmy wszyscy stali ramię w ramię w tym niebezpiecznym momencie w naszej historii. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że będą one bezpieczniejsze, Sojusz będzie silniejszy, a my wszyscy bardziej chronieni” – powiedział Jens Stoltenberg. 

Dwa nordyckie kraje, mające długą tradycję neutralności, zdecydowały o wstąpieniu do Sojuszu po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego. O powodach zmiany statusu z kraju neutralnego na kraj zaproszony do członkostwa w NATO mówiła minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde. “Rząd Szwecji zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO w związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim po niesprowokowanej, nielegalnej i nieuzasadnionej wojnie Rosji przeciwko sąsiadowi, pokojowej, demokratycznej, niezwiązanej z sojuszem wojskowym Ukrainie” – powiedziała minister. “Jako przyszły kraj członkowski Szwecja przyczyni się do bezpieczeństwa wszystkich sojuszników i stabilności regionu euroatlantyckiego” – dodała szefowa szwedzkiego MSZ-tu.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto podkreślał wkład obu krajów na rzecz budowy silnego NATO. “Członkostwo Szwecji i Finlandii przyczyni się nie tylko do naszego własnego bezpieczeństwa, ale także kolektywnego bezpieczeństwa całego Sojuszu” – powiedział minister. “Mamy nadzieję na zagwarantowanie spokojniejszego, bezpieczniejszego całego obszaru euroatlantyckiego wraz z naszymi sojusznikami. Razem jesteśmy silniejsi broniąc opartego na zasadach międzynarodowego porządku oraz zasad demokracji, wolności i praworządności” – powiedział minister Haavisto. 

To najszybszy proces akcesyjny w historii Sojuszu i to mimo początkowo blokowania rozszerzenia przez Turcję. Wszystko odbywa się w tempie ekspresowym. W połowie maja Szwecja i Finlandia przysłały wnioski o wejście do NATO, wczoraj odbyły się jednodniowe negocjacje członkowskie, a dziś już podpisane zostały protokoły akcesyjne. Sama ratyfikacja dokumentów we wszystkich krajach członkowskich też ma być przyspieszona. Zwykle trwa ona około roku. Teraz ma być skrócona do kilku miesięcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!