Węgry: V. Orbán o wojsku i Ukrainie

0
169
Orban
Fot. Bloomberg
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Węgierski premier Viktor Orbán zapowiada radykalne zwiększenie nakładów budżetowych na wojsko. W cotygodniowym wywiadzie udzielonym w węgierskim państwowym radiu powiedział, że trzeba się zastanawiać co będzie “jeśli front ukraiński upadnie”.

Wspomniał również o kandydowaniu Ukrainy do Unii Europejskiej, która według niego wzmocni ochronę węgierskiej mniejszości na ukraińskim Zakarpaciu. Viktor Orbán chce nawet trzykrotnego przyspieszenia węgierskiego programu rozwoju armii. Do takich wniosków doszedł po powrocie z madryckiego szczytu NATO. Jak podkreślił w wywiadzie udzielonym Radiu Kossuth, przywódcy Sojuszu nie odpowiedzieli sobie do tej pory na pytanie co będzie jeśli front ukraiński upadnie?

“Jeśli chcemy pokoju, musimy teraz znacznie wzmocnić swoje zdolności wojskowe.”

Po raz kolejny węgierski premier powiedział, że Węgry są zdecydowanie przeciwne embargu na rosyjski gaz. Tam, gdzie nie jest to istotne dla Węgier, Węgry ustępują w imię solidarności europejskiej- powiedział Orbán. Jak dodał gaz jest jednak sprawą podstawową dla utrzymania inflacji na niższym poziomie niż w wielu europejskich krajach. “Nie chcemy sankcji tylko natychmiastowego zawieszenia broni, natychmiastowych rozmów pokojowych.” podkreślił premier. 

Węgierski przywódca odniósł się również do niedawnego przyznania statusu kandydata do Unii Europejskiej Ukrainie. Zdaniem Orbána teraz Węgry będą mogły łatwiej egzekwować prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Sytuacja ukraińskich Węgrów była częstym zarzewiem konfliktu między oboma krajami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!