Illinois: gubernator podpisał nowe prawo ws. zarzutów kryminalnych dot. napaści na tle seksualnym

0
120
Pritzker
Fot. Chicago Sun-Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Gubernator J.B. Pritzker podpisał nowe prawo mające na celu wzmocnienie przepisów dotyczących napaści na tle seksualnym osób odurzonych alkoholem lub innymi środkami. Umożliwia ono postawienie zarzutów kryminalnych osobom w przypadkach, gdy ich ofiary były zbyt odurzone, aby wyrazić zgodę na współżycie seksualne. 

„Nie ma znaczenia, czy wypiłeś piwo, kieliszek, czy pięć, to twój wybór. Ale napaść na ciebie nie była twoją decyzją” – powiedział Pritzker podczas konferencji prasowej w Rush University Medical Center w Chicago.  „Nie będziemy dłużej tolerować systemu wymiaru sprawiedliwości, który myli te dwie rzeczy”. Do tej pory, prawo Illinois stanowiło, że karany był tylko napastnik, który podał substancję odurzającą swojej późniejszej ofierze i zdawał sobie sprawę w jakim stanie się ona znajduje. Nowa ustawa pozwala postawienie zarzutów domniemanemu napastnikowi bez względu na to w jaki sposób ofiara znalazła się w stanie odurzenia. 

J.B. Pritzker podpisał także przepis wydłużający do 180 dni okres, w którym ofiary napaści seksualnej mogą zgłosić się do lekarza sądowego i innego personelu medycznego.

Według raportu Chicago Alliance Against Sexual Exploitation, od 80 do 90 procent raportów o napaści seksualnej złożonych w chicagowskim departamencie policji w latach 2010-2019, zakończyło się wnioskowaniem o aresztowanie napastnika.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!