Szwajcaria: Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu

0
123
Fot. polenmuseum.ch
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu – poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier Piotr Gliński poinformowałm że kompleks Schwanen znajduje się 150 metrów od wcześniejszej siedziby Muzeum. “W tym historycznym miejscu w 1870 roku podpisano akt założenia Polskiego Muzem w Rapperswilu, czyli wracamy do korzeni, do kolebki. Muzeum Polskie znajdzie tutaj drugi dom, a może i pierwszy dom, na nowo” – dodał minister Gliński. 

Podczas uroczystości podpisano także list intencyjny w sprawie zamiaru utworzenia nowej instytucji kultury (Muzeum Polskiego w Rapperswilu) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzonej przez Polską Fundację Kultury “Libertas” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Jednym z zadań Muzeum Polskiego w Rapperswilu było zabezpieczanie wartościowych dokumentów, pamiątek historycznych i dzieł sztuki znajdujących się poza granicami Polski oraz przedstawienie historii kraju. Kolejnym obszarem działań Muzeum jest prezentowanie zbiorów i archiwów oraz udostępnianie ich publiczności, także do badań naukowych.

W Schwanen znajdzie się również szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego, który będzie prowadził działalność podobną jak w oddziale berlińskim. Będzie tu prezentowana wystawa stała, ekspozycje czasowe, planowane są międzynarodowe konferencje i debaty poświęcone historii Polski oraz Europy Środkowowschodniej i Wschodniej, wspólne działania z ośrodkami naukowymi i kulturalnymi w Szwajcarii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!