Czechy: koniec stanu wyjątkowego

0
412
Fot. Expats.cz
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Po prawie czterech miesiącach o północy zakończy się w Czechach stan wyjątkowy. Wprowadzono go w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Stan wyjątkowy dawał instytucjom rządowym i samorządom większą elastyczność w zapanowaniu nad napływem uchodźców. Pozwalał na przykład sprawniej reagować w kwestii zakwaterowania. Nie wiązał się z żadnymi ograniczeniami w życiu codziennym, jak miało to miejsce w trakcie stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z pandemią.

Zniesienie stanu wyjątkowego jest możliwe dzięki nowelizacji szeregu ustaw związanych z kryzysem uchodźczym. Od strony praktycznej nic się nie zmieni. Jeszcze w lipcu w Czechach będą działać regionalne centra wsparcia dające uchodźcom możliwość rejestracji i znalezienia zakwaterowania. Później rząd ma ocenić sytuację i zdecydować o ewentualnych zmianach w systemie.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wydano w Czechach ponad 380 tysięcy specjalnych wiz dających prawo rocznego pobytu, ubezpieczenie zdrowotne, dostęp do edukacji i rynku pracy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!