KE: rośnie presja ws. nowych pieniędzy dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy

0
153
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rośnie presja na Komisję Europejską w sprawie nowych, dodatkowych pieniędzy dla krajów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy “Komisja została wezwana do szybkiego przedstawienia propozycji” – powiedział jeden z wysokich rangą unijnych urzędników, który zrelacjonował przebieg unijnego szczytu, zakończonego w piątek.

Od początku wojny do Unii uciekło ponad 6 milionów osób, z czego do Polski ponad 4 miliony 300 tysięcy.

Do tej pory Komisja proponowała państwom członkowskim jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego, oraz ułatwienia w ich wykorzystaniu. “Świeże pieniądze są niezbędne” – powiedział wysoki rangą unijny urzędnik.

Dodał, że podczas szczytu porównywano reakcję Brukseli na kryzys migracyjny w 2015 i 2016 roku, w znacznym stopniu spowodowany wojną w Syrii i obecnie. “Wtedy między innymi Grecja, Włochy i Niemcy otrzymały dodatkowe pieniądze i słusznie teraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej domagają się działań w duchu solidarności” – podkreślił w rozmowie unijny urzędnik. 

Rząd w Warszawie szacuje koszty utrzymania ukraińskich uchodźców na 11 miliardów euro o czym pisał w kwietniu do Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!