Ukraina powinna być członkiem Inicjatywy Trójmorza – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas szczytu uczestników tego formatu w Rydze. Ukraiński prezydent przemawiał tam za pomocą połączenia wideo.
Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że niedobrze się stało, iż jego kraj pozostaje poza wspólnotą państw Trójmorza. Jak podkreślił, należy znaleźć format, który pozwoliłby na przyłączenie Ukrainy do tej inicjatywy, bo – jak argumentował – wystarczy spojrzeć na mapę naszego regionu, aby zrozumieć, że tylko z Ukrainą wszystkie te kraje mogą realizować w pełni swój potencjał. Jak dodał, jest to potencjał ekonomiczny, infrastrukturalny, a także socjalne więzi między naszymi krajami.
Wołodymyr Zełenski zaproponował, aby pogłębiać współpracę krajów Trójmorza i Ukrainy. Jak zaznaczył, każda sfera współpracy w ramach tej inicjatywy dotyczy bezpieczeństwa.
Mówił głównie o logistyce. Wołodymyr Zełenski powiedział, że to właśnie państwa Trójmorza umożliwiają Ukrainie łączność z wolnym światem.
“Dostawy broni dla Ukrainy, dostawy paliw, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracja ludności – wszystko to odbywa się przez terytoria krajów uczestniczących w tej inicjatywie” – podkreślił ukraiński prezydent.
Kolejną ważną sferą współpracy, na którą wskazał ukraiński prezydent, jest energetyka. Jak mówił, Ukraina ma jedne z największych magazynów gazu w regionie, oraz rozwiniętą sieć transportu gazu. Dlatego, jak dodał, współpracując z sąsiadami i wykorzystując potencjał interkonektorów Polski ze Słowacją i Polski z Ukrainą, a także wykorzystując terminale LNG w regionie, można zabezpieczyć potrzeby wszystkich krajów Trójmorza.
Wołodymyr Zełenski mówił o tym, że Ukraina chce połączyć się z drogą Via Carpatia i linią kolejową Rail Baltica z trasą Kijów-Warszawa, a także zwiększyć przepustowość ruchu na swoich zachodnich granicach. Zaproponował też współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i systemów informatycznych.
Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Grupa powstała z inicjatywy Polski i Chorwacji.