Wizyta czterech przywódców na Ukrainie

0
95
Fot. NPR - > AP Photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

`Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia popierają przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron. Francuski przywódca wraz przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.

„Jutro Komisja Europejska wyda konkluzję, a w przyszłym tygodniu Rada Europejska zdecyduje o perspektywie europejskiej Ukrainy” – powiedział Macron. “Cała nasza czwórka popiera przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej” – dodał.

Emmanuel Macron Podkreślił, że ukraińskie włądze są świadome, że droga do członkostwa potrwa, ale już dzisiaj można wypracować do niej mapę drogową.

Premier Włoch Mario Draghi dodał: Rzym chce, aby Ukraina była w Unii Europejskiej.

„W Irpieni poczułem grozę i mam nadzieję na odbudowę i przyszłoś. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ukrainie” – powiedział Draghi “Ukraina musi wybrać pokój, pokój, który jest możliwy do zaakceptowania przez jej mieszkańców” – dodał włoski premier.
Również kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiada się za przyznaniem Ukrainie, a także Mołdawii statusu kandydatów do członkostwa w UE. „Przybyliśmy z jasnym przesłaniem: Ukraina należy do europejskiej rodziny. Ważnym kamieniem milowym na drodze do UE jest status kandydat. Na posiedzeniach Rady Europejskiej będę jednoznacznie opowiadał się za zjednoczonym stanowiskiem. Niemcy poprą pozytywną decyzję” – powiedział Scholz, przypominając, że decyzja powinna zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.

Scholtz podkreślił też, że aby uzyskać członkostwo, trzeba spełnić jasne kryteria, w tym pełną przejrzystość w kwestiach demokracji i praworządności.

Kanclerz zaprosił również prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na szczyt grupy G7, której obecnie przewodniczą Niemcy. Szczyt odbędzie się pod koniec czerwca. Z kolei Posiedzenie Rady Europejskiej ma się odbyć w Brukseli w dniach 23-24 czerwca.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!