Szef Rady Europejskiej: Putin używa żywności jako broni

0
180
Charles Michel
Fot.. Kenzo Tribouillard/Pool/ REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef Rady Europejskiej, Charles Michel mówił w Parlamencie Europejskim, że Rosja używa żywności jako broni w wojnie. Przedstawiciele Komisji Europejskiej dyskutowali w Strasburgu z europosłami na temat wniosków z ostatniego posiedzenia Rady. 
Przywódcy krajów Unii zatwierdzili na nim m.in. szósty pakiet sankcji wobec Rosji. W Strasburgu ważnym wątkiem debaty był kryzys żywnościowy. Charles Michel podkreślił, że Rosja świadomie próbuje doprowadzić do światowego głodu: “Kradną zboże, blokują porty i zamieniają pola uprawne w pola bitwy. Ponad 20 mln ton zboża, pszenicy i kukurydzy utknęło na Ukrainie. To zaburza światowe bezpieczeństwo żywnościowe, prowadzi do wzrostu cen i głodu na świecie” – powiedział polityk.  

W Strasburgu była również mowa o bezpieczeństwie energetycznym. Przywódcy europejscy zdecydowali na posiedzeniu Rady, że do końca roku nałożą embargo na 90 procent rosyjskiej ropy.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała dziś w Strasburgu, że Unia musi też rezygnować z rosyjskiego gazu – poprzez szukanie innych źródeł, inwestycje w energię odnawialną ale też poprzez oszczędność energii. Jak powiedziała: “Chciałbym się podzielić pewnym wyliczeniem, które zrobiło na mnie wrażenie: jeśli w Unii Europejskiej w ciągu roku obniżylibyśmy średnią temperaturę ogrzewania tylko o dwa stopnie, to oszczędność byłaby równa całkowitemu przesyłowi gazociągu Nord Stream 1”.- mówiła.  

Podczas ostatniego posiedzenia Rady zapadła również decyzja o zwiększeniu współpracy obronnej między krajami Unii oraz o dalszym przekazywaniu wsparcia dla Ukraińców. Europoseł socjaldemokratów Marek Belka mówił, że wiodącą rolę we wsparciu odbudowy Ukrainy po wojnie powinna odegrać Unia Europejska. Polityk dodał, że potrzeba w tej sprawie woli politycznej: “Chodzi o zrozumienie, że powrót do codzienności w relacjach z Rosją jest na ten moment niewyobrażalny. Wreszcie musimy też troszczyć się o ofiary bardziej niż o agresora” – powiedział na sali obrad. 

Podczas debaty w Europarlamencie wrócił temat Krajowego Planu Odbudowy dla Polski – część europosłów wzywała Komisję, by nie wypłacała Polsce środków z KPO, dopóki wyjaśnione nie zostaną wszystkie postępowania dotyczące praworządności. Krytycznie do tych głosów odniosła się europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło: “Jeżeli cały czas tutaj w Parlamencie będą próby dezawuowania i podważania roli krajów, takich jak Polska, które dzisiaj bronią suwerenności i solidarności europejskiej, to Szanowni Państwo, nawet najwspanialsze deklaracje i rezolucje, które będą przyjmowane, nie będą skuteczne” – powiedziała była premier.
Dziś Parlament Europejski zagłosuje również nad dwoma raportami o wojnie na Ukrainie, które mówią o potrzebie zwiększenia współpracy obronnej wewnątrz Unii, ale też m.in. o konieczności dalszego przekazywania broni Ukraińcom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!