El Pais: UE rozważa misję morską na Morzu Czarnym

0
352
Fot. Nathan Laine/Bloomberg
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Unia Europejska rozważa uruchomienie misji morskiej na Morzu Czarnym, która ma zapewnić bezpieczeństwo eksportu produktów rolnych z Ukrainy – podaje hiszpański dziennik El Pais. Ustalenia w tej sprawie mają być omawiane na poniedziałkowym szczycie Rady Europejskiej.

Na spotkaniu w Brukseli ma zostać poruszony temat potencjalnej klęski głodu w krajach zależnych od eksportu ukraińskiego zboża. Unia Europejska ma zmobilizować wszelkie środki, by go umożliwić. “Na stole leży projekt misji morskiej mającej eskortować statki przez Morze Czarne, zaminowane i strzeżone przez rosyjskie okręty i łodzie podwodne” – czytamy El Pais. 

Misja miałaby się odbyć w ramach unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Zboże byłoby eksportowane z Odessy. Źródło El Pais wskazuje na ryzyko takiej misji – na mocy międzynarodowych konwencji zezwolenie na wpłynięcie do portu w Odessie musiałaby wydać między innymi Turcja, która – choć potępia rosyjską agresję, to dystansuje się od sankcji na Moskwę. 

El Pais dotarł też do projektu konkluzji szczytu. Potępiono w nich “przywłaszczenie produkcji rolnej przez Rosję”. Wezwano też Moskwę, by odblokowała ukraińskie porty i zezwoliła na eksport, zwłaszcza z Odessy. 

Przed rosyjską agresją, Ukraina eksportowała rocznie 24 miliony ton kukurydzy i prawie 5 milionów ton jęczmienia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!