Rozmowa prezydentów Francji i Rosji oraz kanclerza Niemiec

1
245
Fot. westobserver.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydenci Francji oraz Rosji, a także kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie o sytuacji na Ukrainie – trwającej wojnie oraz gospodarce. Rozmowa trwała 80 minut i odbyła się z inicjatywy przywódców Niemiec i Francji.

Berlin przekazał, że Emmanuel Macron i Olaf Scholz zaapelowali do Władimira Putina o “poważne i bezpośrednie negocjacje” z Wołodymyrem Zełenskim, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu oraz poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Prezydent Rosji przekazał im gotowość do wznowienia dialogu z Ukrainą.

Władimir Putin chce też rozmawiać o umożliwieniu eksportu zboża, w tym ukraińskiego, z portów Morza Czarnego oraz pozostaje gotowy, by zwiększyć eksport rosyjskich nawozów i produktów rolnych. Powiedział, że pomoże to zmniejszyć napięcia na światowym rynku żywności. Ewentualne otwarcie kanałów nie byłoby wykorzystywane do działań ofensywnych. Główną rolę w tej sprawie miałaby odegrać ONZ.

Rosyjski przywódca postawił jednak warunek – zniesienie sankcji, które zostały nałożone na Moskwę po agresji na Ukrainę. Podobne żądania przedstawił ostatnio w rozmowie z władzami Włoch i Austrii.

Władimir Putin powiedział kanclerzowi Niemiec i prezydentowi Francji, że dostarczanie broni na Ukrainę przez państwa zachodnie uważa za niebezpieczne i ryzykujące dalszą destabilizację tego kraju. Ostrzegł też przed zaostrzeniem kryzysu humanitarnego. Z kolei przywódcy Niemiec i Francji wezwali Władimira Putina do uwolnienia jeńców z zakładów Azowstal oraz poszanowania praw ludności cywilnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 KOMENTARZ

  1. “Elity” europejskie robią wszystko, aby uratować Putina. Może jesteśmy blisko nowego układu monachijskiego? Macron i Scholz chcą zapewne przejść do historii jako “jednostki”, które “uratowały” pokój światowy (podobnie jak Chamberlain i Daladier).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!