Szef NATO – wnioski Finlandii i Szwecji o członkostwo będą historyczną chwilą

0
147
Szwecja Finlandia
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO będzie historyczną chwilą – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie. Podkreślił, że oba kraje są najbliższymi partnerami i ich członkostwo w NATO zwiększy bezpieczeństwo sojuszników. Jens Stoltenberg dodał, że będzie to potwierdzeniem polityki otwartych drzwi Sojuszu i pokaże – jak się wyraził – że agresja się nie opłaca. 

Dziś oficjalnie prezydent i premier Finlandii poinformowali, że kraj ten złoży wniosek o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja jest spowodowana agresywną polityką Rosji i inwazją na Ukrainę. Wniosek o członkostwa ma złożyć również Szwecja. „Oba kraje są naszymi najbliższymi partnerami. Współpracują z NATO od wielu, wielu lat. I jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski i dołączą do Sojuszu wzmocni to oba kraje, ale też wzmocni stabilność w obszarze euroatlantyckim” – podkreślił szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przyznał, że Turcja zgłosiła pewne zastrzeżenia i obawy związane z członkostwem obu krajów w NATO, ale wyraził przekonanie, że wszelkie problemy zostaną wkrótce rozwiązane. „Zawsze w NATO robimy tak, że kiedy pojawiają się pytania siadamy i rozmawiamy. Jestem przekonany, że znajdziemy porozumienie możliwie szybko” – dodał. Powiedział też, że władze w Ankarze dały do zrozumienia, że nie będą blokować procesu rozszerzenia Sojuszu. Turcja zgłasza zastrzeżenia w związku z poparciem Szwecji dla Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!