Islandia: w Reykjaviku odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków zagranicą

0
177
Fot. Facebook: Jan Dziedziczak
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W stolicy Islandii Reykjaviku odbyły się obchody Dnia Polonii i Polaków zagranicą. Polska delegacja na czele z pełnomocnikiem rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, przedstawicielami prezydenta, rządu i parlamentu spotkała się w polskiej ambasadzie z Polakami mieszkającymi na Islandii. 

Po uroczystości Jan Dziedziczak powiedział, że polskie władze przywiązują niezwykłą wagę do Polaków mieszkających na Islandii, ponieważ dzięki nim zacieśnia się współpraca między naszymi państwami. “Na pewno jest to nasz kapitał na Islandii” – ponieważ 10 procent ludzi mieszkających w tym kraju to Polacy – tłumaczy minister. “Zwraca to naszą uwagę na Islandię i władz Islandii na Polskę. Dzięki Polakom na Islandii nawiązujemy jeszcze głębsze relacje między naszymi krajami, planujemy współpracę choćby w dziedzinie produkcji wodoru, ale też w przemyśle rybnym”. 

Jan Dziedziczak wyjaśnia, że polskie władze dbają też o polską młodzież na Islandii. “Otwieramy kolejne szkoły polskie na Islandii. Zależy nam na tym, by młodzież tu żyjąca nie traciła kontaktu z Polską, żeby uczyła się w języku Polskim, żeby poznawała polską historię i kulturę”.

Podczas dzisiejszych uroczystości poświęcono sztandar nowej szkoły polskiej w Reykjaviku imienia Jana Pawła II. Kierująca placówką siostra Dorota Michna mówi, że jest to wyjątkowe wydarzenie. “Jest tutaj dużo Polaków i dzieci polskich, które chcą uczyć się języka polskiego także wszystko szybko się rozwija przy współpracy i wsparciu ambasady polskiej, która zatroszczyła się o to by szkoła posiadała ten sztandar, a z tego powodu jesteśmy bardzo dumni.” Siostra podkreśla, że młodzież chętnie uczęszcza do polskiej szkoły, a rodzice są bardzo zadowoleni, że jest taka możliwość.

Uroczystości z udziałem polskiej delegacji były niezwykle ważne dla Polaków mieszkających na Islandii – mówią mieszkający od kilku lat na wyspie inżynier Adam Calicki i muzyk Łucja Koczot. “Jest to wspaniały gest w naszą stronę, a my jako Polacy nie zapomina o narodowych świętach i na przykład obchodzimy co roku Dzień Niepodległości” – mówi Adam Calicki. Z kolei Łucja Koczot podkreśla, że Polacy na Islandii są bardzo zaangażowani w życie Polonii, o czym między innymi świadczy bardzo liczny udział w uroczystościach młodzieży. Łucja Koczot dodaje, że dla niej niezwykle ważna była wypowiedź ministra Dziedziczaka, który apelował, by dzieci Polaków uczyły się języka polskiego.

Wcześniej polska delegacja na cmentarzu w Reykjaviku oddała hołd polskim marynarzom którzy zginęli służąc na okręcie SS “Wigry”, który zatonął u wybrzeży Islandii 15 stycznia 1942 roku. Przed pomnikiem odnowionym przez Instytut Pamięci Narodowej zostały złożone kwiaty w geście pamięci dla 25 marynarzy, którzy zginęli na służbie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!