E. Macron w europarlamencie o Ukrainie i reformie Unii Europejskiej

0
204
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił w Europarlamencie przemówienie z okazji Dnia Europy i zakończenia konferencji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Francuski przywódca mówił o potrzebie zreformowania unijnych instytucji i o europejskim wsparciu dla dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy. Przemówienia wygłosili też inni europejscy politycy, między innymi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola.

Prezydent Francji podkreślił, że celem Europy jest uniknięcie eskalacji konfliktu na Ukrainie, dalsze wspomaganie władz w Kijowie i nakładanie sankcji na Rosję. “Aby strzec sprawiedliwości, walczymy i będziemy walczyć przeciwko bezkarności za niewyobrażalne zbrodnie wojenne, których dopuściła się Rosja na Ukrainie” – zapewnił Emmanuel Macron. Podkreślił, że po wojnie Europa będzie wspierać odbudowę Ukrainy.

Francuski przywódca wspomniał też o przyszłych relacjach z Rosją. “Gdy pokój wróci do Europy, będziemy musieli odbudować nową równowagę bezpieczeństwa. Będziemy musieli wspólnie powstrzymać chęć odwetu i upokorzenia. W przeszłości zniszczyły one drogę do pokoju” – stwierdził prezydent Francji.

Emmanuel Macron zaproponował utworzenie nowej organizacji politycznej w Europie otwartej dla państw spoza Unii, między innymi dla Ukrainy. Tłumaczył, że proces rozszerzania Wspólnoty może trwać wiele lat, i że Unia nie może być jedyną organizacją kształtującą Europę. “Sercem Ukraina jest już członkiem naszej Europy, naszej rodziny i naszej Unii” – oświadczył Emmanuel Macron.

Prezydent Francji poparł ideę reformy Unii proponowaną przez uczestników konferencji w sprawie przyszłości Wspólnoty. Opowiedział się za zwołaniem konwencji, która zajmie się zmodyfikowaniem unijnych traktatów i instytucji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!