Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy gazociąg GIPL

0
340
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg. To bardzo ważna inwestycja mająca wymiar nie tylko gospodarczy, lecz także polityczny – podkreślili w swoich wystąpieniach. Nowym połączeniem będzie można tłoczyć surowiec w dwie strony.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że dzięki nowemu połączeniu Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców. Dodał, że Polska ma szereg projektów, które w perspektywie 30 lat pozwolą utrzymać bezpieczeństwo dostaw energii dla Polaków i polskiej gospodarki. “A równocześnie przeprowadzą naszą energetykę do momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że mamy zróżnicowane nie tylko źródła surowców, lecz także technologie produkcji energii” – zaznaczył.

Minister Naimski podkreślił, że będzie to wymagało wiele pracy, zbudowania w Polsce elektrowni atomowych, wielu instalacji odnawialnych źródeł energii. “A także utrzymania gazu jako źródła energii w okresie, który nazywamy przejściowym – ale on będzie z nami dekady – i GIPL, który uruchomiliśmy, jest tego symbolem” – powiedział Naimski. Dodał, że inne inwestycje w sektorze gazowym będą w Polsce kontynuowane i projektowane razem z sąsiadami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!