Raport – rosną ceny jedzenia w brytyjskich sklepach

0
415
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jedzenie w brytyjskich sklepach coraz droższe. Z raportu pracowni Kantar wynika, że przeciętne zakupy w supermarketach są teraz droższe o 6 procent niż rok wcześniej. To problem polityczny dla premiera Borisa Johnsona, którego pozycja już i tak ostatnio osłabła.

Tak dużego skoku nie zanotowano od 2011 roku. Badacze wzięli pod lupę ponad 75 tysięcy produktów. Badacze ostrzegają, że części tych kosztów nie będzie można uniknąć, bo wzrastają ceny podstawowych produktów. Według badań pracowni Kantar Brytyjczycy próbują więc oszczędzać. Częściej wybierają marki własne supermarketów, chętniej odwiedzają też dyskonty. Dwa największe mogą się teraz pochwalić 15 procent udziałem w rynku. Dekadę temu było to 5 procent.

Pandemia, wojna na Ukrainie, drastyczne podwyżki cen energii, inflacja sięgająca 7 procent – to wszystko składa się na narastający kryzys związany z kosztami życia. Brytyjski premier jest coraz bardziej zaniepokojony. Jego kancelaria rozesłała do mediów komunikat, że dziś Boris Johnson będzie apelował do swych ministrów, by podjęli interwencję. Premier “wezwie swoich współpracowników, aby podwoili wysiłki zmierzające do znalezienia innowacyjnych sposobów łagodzenia trudności domowych budżetów”.

Powód to zbliżające się lokalne wybory. Notowania konserwatystów załamały się po aferze z nielegalnymi przyjęciami w lockdownie. Niedawno Boris Johnson – jako pierwszy szef rządu w historii – dostał mandat za złamanie prawa. Pozycja premiera w jego ugrupowaniu słabnie, a część polityków Partii Konserwatywnej ostrzega, że słaby wynik w wyborach 5 maja będzie kolejnym argumentem, by prędzej czy później wymienić szefa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!