Francja: liberalna koalicja E. Macrona zdobędzie większość w wyborach parlamentarnych

0
240
Fot. francebleu.fr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We Francji rozpoczyna się kampania wyborcza do niższej izby parlamentu. Pierwsze sondaże wskazują, że koalicja liberalnych partii popierających prezydenta elekta Emmanuela Macrona zdobędzie większość w Zgromadzeniu Narodowym. Wybory odbędą się w połowie czerwca. 

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Harris Interactive liberalna koalicja zdobędzie od 326 do 368 mandatów w wyborach parlamentarnych. Wynik ten zapewni partiom popierającym prezydenta Emmanuela Macrona bezwzględną większość w niższej izbie parlamentu, liczącej 577 deputowanych.

Drugie miejsce w wyborach zajmie partia Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, która może zdobyć od 75 do 105 mandatów. Tym samym po raz pierwszy w historii Piątej Republiki narodowcy mogą stać się liderami opozycji w Zgromadzeniu Narodowym. 
O trzecie miejsce powalczą obecna główna partia opozycyjna – centroprawicowi Republikanie i skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona, które zdobędą mniej więcej 40 deputowanych.

Obecnie trwają rozmowy nad utworzeniem dwóch koalicji w wyborach parlamentarnych. Socjaliści, Zieloni i komuniści rozważają zawarcie sojuszu ze skrajną lewicą. Do utworzenia prawicowej koalicji wezwał z kolei ruch Rekonkwista Erica Zemmoura, jednak narodowcy Marine Le Pen odrzucają na razie propozycję współpracy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!