Sankcje na R. Abramowicza, przyszłość Chelsea pod znakiem zapytania

0
334
Fot. The Mirror
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Brytyjczycy uderzają sankcjami w Romana Abramowicza, słynnego rosyjskiego oligarchę i właściciela londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea. To między innymi zakaz wjazdu do kraju i zamrożenie aktywów.

Przyszłość słynnej Chelsea pod znakiem zapytania. Rosjanin nie zdążył się jej pozbyć. Wystawił klub na sprzedaż, ale teraz jest już za późno. Wkracza rząd, blokuje wszystkie transakcje. Chelsea nie może teraz sprzedawać biletów na mecz, ani kupować nowych graczy. Co więcej, nie może negocjować nowych kontraktów z graczami, którzy już mają z klubem kontrakty. Sklep z pamiątkami – zamknięty na głucho. Co więcej, na klub nałożony będzie limit wydatków związanych z meczami wyjazdowymi: 20 tysięcy funtów. To może być problem w przypadku spotkań Ligi Mistrzów i wyjazdów zagranicznych.

W taki sposób Brytyjczycy uderzają w słynnego bogacza. Bogacza, którego pieniądze od dekad były nierozerwalną częścią Londongradu – świata bajecznych fortun Rosjan na Wyspach. Wartość brytyjskich nieruchomości Abramowicza to mniej więcej 150 milionów funtów. Uderzenie w bogaczy zbliżonych do Kremla uważana jest przez ekspertów za jedną z najbardziej skutecznych taktyk. “Robiąc to układasz pod Kremlem warstwę niezadowolenia, która może mieć wpływ na decyzje Putina. Taka jest przynajmniej teoria” – mówi Polskiemu Radiu Thomas Mayne z londyńskiego think tanku Chatham House, zajmującego się sprawami międzynarodowymi.

Lista osób objętych sankcjami jest dłuższa. Liczy siedem osób. Są też na niej biznesmen Oleg Deripaska, Andriej Kostin, stojący na czele banku VTB oraz Igor Sieczin, szef koncernu gazowego Rosnieft.

“W naszym społeczeństwie nie ma miejsca dla oligarchów i kleptokratów” – deklaruje szefowa MSZ Liz Truss. Ale Londongrad budowany był przez dekady i jego zburzenie nie jest łatwe. Krytycy narzekają, że rząd działa zbyt wolno, dając bogaczom czas na ucieczkę z choć częścią majątków. O tym, że taka “ewakuacja” trwa donosiły już między innymi BBC i Guardian. “Jakim cudem Roman Abramowicz nadal nie jest objęty sankcjami?” – pytał już tydzień temu lider opozycji, Keir Starmer.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!