Francja: E. Macron ogłasza start w wyborach prezydenckich

0
325
Fot. REUTERS/DW
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił start w kwietniowych wyborach prezydenckich. W liście skierowanym do narodu francuskiego opublikowanym przez media przywódca potwierdził, że będzie ubiegał się o reelekcję.

“Kandyduję, aby wymyślić razem z Wami swoistą odpowiedź Francji i Europy na wyzwania naszych czasów” – napisał Emmanuel Macron. Zaznaczył, że w ostatnich latach Francja doświadczyła wielu kryzysów, i że jako prezydent doznał kilku niepowodzeń. Tłumaczył jednak, że podczas kadencji udało mu się zmodernizować gospodarkę i przekonać międzynarodowych partnerów o potrzebie budowania potęgi Europy. “Naszym wyzwaniem jest zbudowanie Francji dla naszych dzieci, a nie rozpamiętywanie Francji naszego dzieciństwa” – stwierdził francuski prezydent. Dodał, że ze względu na obecną sytuację międzynarodową, nie będzie mógł prowadzić kampanii tak, jak sobie wyobrażał.

Jak podkreślają komentatorzy, prezydent Francji czekał z ogłoszeniem swojej kandydatury do ostatniej chwili z powodu wojny na Ukrainie. Zrobił to w przeddzień ostatecznego terminu rejestracji kandydatów przez Radę Konstytucyjną.

Według ostatnich sondaży Emmanuel Macron jest zdecydowanym faworytem nachodzących wyborów. W pierwszej turze mógłby liczyć na około 28 procent poparcia i wyprzedziłby o dziesięć punktów zajmującą drugą pozycję liderkę narodowców Marine Le Pen. W drugiej turze Macron wygrałby z każdym kontrkandydatem.

Badania opinii publicznej wskazują, że wybuch wojny na Ukrainie wpłynął na notowania urzędującego prezydenta, który zyskał w ostatnich dniach mniej więcej trzy punkty procentowe.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się 10 i 24 kwietnia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!