Litewski Sejm zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego

0
373
Fot. Gitanas Nausėda/J. Stacevičius/LRT
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litewski Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju. Wcześniej prezydent Gitanas Nauseda po posiedzeniu Rady Obrony Narodowej podpisał odpowiedni dekret w tej sprawie.

Stan wyjątkowy na Litwie wprowadzony został w związku z działaniami Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Jak napisano w uchwale przedłożonej Sejmowi przez prezydenta Gitanasa Nausedę, zagrażają one nadrzędnym interesom bezpieczeństwa narodowego Litwy, w tym rzetelnej kontroli i ochronie granicy państwowej, która również stanowi część zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Stan wyjątkowy na Litwie jest wprowadzany, by przeciwdziałać poważnemu zagrożeniu bezpieczeństwa publicznego poprzez utrzymanie działalności instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Decyzja ta ma też pomóc w reagowaniu na możliwe niepokoje i prowokacje ze strony dużych sił zbrojnych, które znajdują się w Rosji i na Białorusi. Stan wyjątkowy pozwala na wzmocnienie ochrony granic państwowych. Dzięki temu odpowiednie służby zyskują możliwość dodatkowej kontroli pojazdów, podróżnych oraz ich bagaży. Pozwala też on na większą elastyczność w korzystaniu z rezerwy państwowej. Dokument przewiduje też w razie potrzeby użycie armii litewskiej.
Stan wyjątkowy na Litwie ma obowiązywać do 10 marca.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!