Paryż – UE: zgoda na sankcje finansowe na Rosję

0
202
UE
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się nałożyć sankcje finansowe na Rosję za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie – donieckiej i ługańskiej. Poinformował o tym szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów 27 państw członkowskich, które odbyło się po południu w Paryżu.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował na konferencji prasowej, że ministrowie państw UE jednomyślnie zatwierdzili restrykcje. “Pakiet sankcji uderzy w Rosję, i to bardzo poważnie” – zapowiedział Josep Borrell. 

Szef unijnej dyplomacji ogłosił, że sankcje obejmą 351 członków Dumy Federacji Rosyjskiej, którzy podjęli decyzję o uznaniu niepodległości regionów w Donbasie należących do Ukrainy. Restrykcje mają też dotyczyć 27 osób i podmiotów, między innymi polityków, wojskowych i propagandzistów, którzy wspierają działania Rosji w Donbasie. Na liście osób objętych sankcjami nie ma Władimira Putina. 

Unia Europejska nałoży też sankcje na banki finansujące rosyjskie operacje wojskowe. Pakiet sankcji przewiduje również zablokowanie handlu samozwańczych republik z Unią Europejską, oraz ograniczenie Rosji dostępu do europejskich rynków i usług kapitałowych oraz finansowych. 

Szef unijnej dyplomacji zapowiedział wprowadzenie kolejnych sankcji, jeżeli Rosja nie zrezygnuje z ofensywy na Ukrainie. “Pozostajemy czujni i trzymamy zapasy amunicji, aby stosować kolejne sankcje przeciw Rosji, jeżeli będzie to potrzebne” – ostrzegł Josep Borrell. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!