Komisja Europejska: finansowa pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld euro

0
237
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska przygotowała dla Ukrainy nowy pakiet pilnej pomocy finansowej w wysokości miliarda dwustu milionów euro. Poinformowała o tym szefowa Komisji Ursula von der Leyen, podkreślając unijne wsparcie dla Ukrainy w obliczu agresywnych działań Rosji. „Ukraina jest wolnym i suwerennym krajem. Dokonuje własnych wyborów. Unia Europejska będzie zawsze stać po jej stronie. Ten pakiet pomoże Ukrainie w zaspokojeniu potrzeb finansowych w związku z konfliktem.

Liczymy na to, że kraje członkowskie i Parlament Europejski możliwie szybko zaakceptują tę nadzwyczajną pomoc. Wtedy będziemy mogli bardzo szybko wypłacić pierwszą transzę w wysokości 600 milionów euro” – powiedziała przewodnicząca Komisji. Ponadto Bruksela przygotowuje długofalowy plan pomocy makrofinansowej w postaci niskooprocentowanych pożyczek, który wesprze modernizację Ukrainy. Ursula von der Leyen poinformowała też, że Komisja podwoi swoją dwustronną pomoc dla Ukrainy w tym roku w formie dotacji i przekaże kolejnych 120 milionów euro. Zapowiedziała również unijne inwestycje na Ukrainie. 

Od 2014 roku, w którym Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu i inwazji na wschodnią Ukrainę Unia i europejskie instytucje finansowe przekazały władzom w Kijowie ponad 17 miliardów euro w formie grantów i pożyczek.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!