Niemcy: kanclerz A. Merkel w Święto Zjednoczenia Niemiec: “nie zapominajmy o zasługach Polaków”

0
228
Angela Merkel
Fot. CBS17
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W 31. rocznicę Zjednoczenia Niemiec ustępująca kanclerz Angela Merkel wygłosiła swoje ostatnie oficjalne przemówienie. Szefowa rządu przypomniała, że Niemcy zawdzięczają swoją wolność także między innymi Polakom i Węgrom.

Podczas centralnych uroczystości w Halle an der Saale kanclerz Angela Merkel zaznaczyła, że cud odzyskania przez Niemcy pełnej suwerenności nie byłby możliwy bez zaangażowania państw Europy Wschodniej. “W Polsce czy na Węgrzech nie brakowało odważnych ludzi, którzy jako pierwsi stawili czoło totalitaryzmowi. Bez nich jedność Niemiec nie byłaby możliwa” – powiedziała kanclerz.

Szefowa rządu przyznała, że demokracja nie jest “dobrem danym raz na zawsze”. “Czasem nieco lekkomyślnie trwonimy szansę, jaką dały nam nasze historyczne osiągnięcia. Widać to szczególnie teraz, gdy jesteśmy świadkami mowy nienawiści, manipulacji i fałszywych oskarżeń, którymi bez zahamowań szermują niektórzy demagodzy” – zaznaczyła Angela Merkel.

Ustępująca kanclerz odniosła się także do wyzwań związanych z pandemią i kryzysem migracyjnym w 2015 roku, które – jak podkreśliła – wymusiły także na niej i jej rządzie “balansowanie na granicy prawa”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!