Niemcy: wybory wygrywa SPD, losy przyszłego rządu niewiadome

0
Fot. Al Jazeera

Wybory parlamentarne w Niemczech wygrała partia SPD. Mimo historycznego zwycięstwa socjaldemokratów losy przyszłej koalicji nie są jeszcze przesądzone. Z planu utworzenia rządu nie rezygnują także chadecy.

Po wielogodzinnym “politycznym dreszczowcu” wszystko na to wskazuje, że wybory do Bundestagu wygrała SPD, która może liczyć na 25,7 procent poparcia. Partie CDU i CSU uzyskały około 24 procent głosów. Dla chadeków jest to największa porażka w powojennej historii Niemiec. Szef CDU Armin Laschet nie rezygnuje jednak ze swoich kanclerskich ambicji. “Po raz pierwszy w historii przyszły rząd będzie się składał z trzech ugrupowań” – powiedział.

Trzecie miejsce zajęli Zieloni z niespełna 15-procentowym poparciem, czwarte zaś – liberałowie z FDP, którzy oscylują wokół jedenastu procent. I to te dwie mniejsze partie zadecydują o kształcie przyszłego rządu, roztrzygając także kwestię personalną w Kancelarii Federalnej. 

Armin Laschet zmierza do zawarcia tak zwanej “koalicji jamajskiej” z udziałem chadeków, FDP i Zielonych. O względy liberałów i Zielonych ubiegać się musi także Olaf Scholz. Jeśli kandydat SPD chciałby objąć tekę kanclerza, musiałby zawrzeć tak zwaną “koalicję sygnalizacji świetlnej”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!