Ramstein: szefowie dyplomacji Niemiec i USA o sytuacji w Afganistanie

0
510
Ramstein Air Base
Fot. dw.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Ramstein spotkali się szefowie dyplomacji Niemiec oraz USA – Heiko Maas i Antony Blinken. Baza lotnicza w Nadrenii-Palatynacie jest obecnie głównym amerykańskim punktem przerzutowym dla uchodźców z Afganistanu.

Przed spotkaniem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem szef niemieckiego MSZ Heiko Maas zaznaczył, że rządy obu państw podzielają obawy dotyczące tymczasowego rządu talibów w Afganistanie. Wbrew zapewnieniom nowych władz okazał się on “hołdem dla starej gwardii”. 
Talibowie zawiedli nadzieje na wyciszenie zawirowań w Kabulu obsadzeniem stanowiska szefa MSW. Resortem tym kierować ma stojący na czele organizacji odpowiedzialnej za serię zamachów w Afganistanie Siradżuddin Hakkani. Za pomoc w schwytaniu 40-letniego islamisty FBI oferuje do pięciu milionów dolarów.

Tematem rozmów szefów amerykańskiej i niemieckiej dyplomacji była napięta sytuacja w Ramstein. W amerykańskiej bazie lotniczej nieopodal Kaiserslautern przebywa obecnie około 25 tysięcy Afgańczyków czekających na transfer do Stanów Zjednoczonych. Władze w Berlinie są jednak zaniepokojone lawinowym przyrostem wniosków o azyl w samych Niemczech, głównie w Nadrenii-Palatynacie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!