Nowy Jork: prezent z Francji z okazji Dnia Niepodległości

0
618
Statua Wolności
Fot. KNAU
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nowojorczycy czekają na prezent-niespodziankę z okazji Dnia Niepodległości. Chodzi o drugą Statuę Wolności wysłaną przez Francję. Nowy posąg z brązu, nazywany „młodszą siostrą”, jest kopią wykonaną w skali 1 do 16, prawdziwej, stojącej na Liberty Island, Statuy Wolności.

W miniony poniedziałek w Paryżu, podczas specjalnej ceremonii, pomnik został załadowany do specjalnego kontenera w Narodowym Muzeum Sztuki i Rzemiosła (CNAM), gdzie od 2011 roku był wystawiony w ogrodzie. Posąg o wadze ponad 450 kilogramów i wysokości zaledwie 3 metrów został wykonany w 2009 roku. Jest to dokładna replika oryginalnego gipsowego modelu z 1878 roku zachowanego przez muzeum.

„Posąg symbolizuje wolność i światło na całym świecie” – powiedział Olivier Faron, generalny administrator CNAM. „Chcemy wysłać bardzo prostą wiadomość: nasza przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo ważna, szczególnie w tej chwili. Musimy zachować i bronić naszej przyjaźni”, dodał Olivier Faron.

Podróż „młodszej siostry” rozpocznie się śladami oryginalnego posągu już 19 czerwca. Załadowana zostanie na statek w portowym mieście Le Havre i 1 lipca dotrze do Nowego Jorku. Jej ostatecznym celem będzie Waszyngton DC. Tam, przez kolejne 10 lat, „młodsza siostra” będzie eksponowana w rezydencji ambasadora Francji w USA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!