UE apeluje do Rosji o opiekę medyczną dla A. Nawalnego

0
Nawalny
Fot. Moscow City Court/NPR

Unia Europejska zaapelowała do Rosji o zapewnienie Aleksiejowi Nawalnemu pomocy lekarskiej. Oświadczenie w tej sprawie w imieniu 27 krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Komentarz zamieściła na Twitterze także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Presję wywiera również Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii. 

Lekarze rosyjskiego opozycjonisty informują, że stan jego zdrowia jest krytyczny. Ma problemy z sercem, nerkami i kręgosłupem. Od 31 marca Aleksiej Nawalny prowadzi protest głodowy. Stracił ponad 15 kilogramów.

 Szef unijnej dyplomacji podkreślił w oświadczeniu, że rosyjskie władze muszą zapewnić Aleksiejowi Nawalnemu natychmiastowy dostęp do lekarzy, do których ma on zaufanie. Josep Borrell dodał, że Rosja jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i zdrowie opozycjonisty. Napisał również, że sprawa Nawalnego nie jest odosobnionym przypadkiem, ale potwierdza negatywny wzorzec kurczenia się przestrzeni dla opozycji i społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ponowiła apel o natychmiastowe uwolnienie opozycjonisty, skazanego na pobyt w kolonii karnej w procesie, który – jak podkreśla Unia – był motywowany politycznie. “Nie możemy przymykać oczu na nasilające się represje władz rosyjskich wobec Aleksieja Nawalnego i brak odpowiedniego leczenia” – napisało z kolei na Twitterze Przedstawicielstwo Polski przy Unii. Polscy dyplomaci w Brukseli podkreślili, że niedopuszczalne jest również traktowanie organizacji antykorupcyjnych związanych z Aleksiejem Nawalnym jako terrorystycznych i ekstremistycznych. To komentarz do decyzji moskiewskiej prokuratury, która wystąpiła do sądu z takim wnioskiem, co będzie oznaczało ich delegalizację.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!