Polska: środki z budżetu UE ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki

Wiadomości Europa

0
686
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pieniądze wynegocjowane przez rząd w Brukseli będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki i znaczącą pomocą w walce z sytuacją pokryzysową. Porozumienie w sprawie pakietu budżetowego i mechanizmu warunkowości zostało osiągnięte wczoraj wieczorem, pierwszego dnia unijnego szczytu.

Po wylądowaniu w Wojskowym Porcie Lotniczym Okęcie w Warszawie szef rządu mówił, że obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, konieczne są działania na dużą skalę. “Czas niepewności wymaga specjalnych rozwiązań, wymaga szczególnych programów, dużych projektów, dużych zmian budżetowych, które pozwolą wyrwać Polskę z tej niepewności, wyrwać polską gospodarkę” – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że po wielkich kryzysach potrzeba nowych programów. Przypomniał, że po przedwojennym wielkim kryzysie podejmowane działania nazywano “nowym ładem”. Teraz – według premiera – potrzeba tego typu podejścia. 

Mateusz Morawiecki zapowiadał program inwestycyjny o rekordowej skali. Wyjaśniał, że kapitał będzie budowany poprzez solidne finanse publiczne, program samorządowy i inwestycyjny, a także dzięki środkom z Unii Europejskiej. “Wraz z tymi środkami, 770 miliardów – bardzo dobry budżet, będziemy w stanie zaproponować największy program inwestycyjny, który z całą pewnością pomoże w tej sytuacji pocovidowej” – mówił szef rządu. Zaznaczał, że sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest aż tak zła, jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Polska i Węgry wycofały sprzeciw wobec budżetu Unii Europejskiej, bo reguła uzależniająca wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych została obudowana warunkami i wytycznymi. Stosowanie mechanizmu ma być ograniczone wyłącznie do ochrony budżetu przed korupcją i defraudacją oraz oszustwami finansowymi. Samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu.

Cały pakiet finansowy, czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii, to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardy euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym nasz kraj może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!