Francja: protesty katolików w sprawie wznowienia Mszy świętych

Wiadomości Francja

0
194
Kościół Francja
Église Saint-Paul-Saint-Louis, Paris. Photo by Diliff (CC BY-SA 3.0)/dailyartmagazine.com

We Francji demonstrowali dziś katolicy domagający się przywrócenia Mszy świętych. Kilka tysięcy wiernych modliło się przed kościołami w całym kraju. Od trzech tygodni publiczne Msze święte są zakazane z powodu ogólnokrajowej kwarantanny. 

Katolickie stowarzyszenia podają, że do protestów doszło w czterdziestu miastach. Ponad pięciuset wiernych modliło się w Paryżu przed kościołem Saint-Sulpice. Trzystu wiernych zgromadziło się w Bordeaux przed katedrą świętego Andrzeja. Protesty odbyły się także w Strasburgu, Lille i Tuluzie. Podczas zgromadzeń wierni modlili się i śpiewali, a niektórzy odmawiali różańce. Francuscy katolicy domagali się tym sposobem wznowienia publicznych Mszy świętych, zakazanych w całym kraju od 29 października. Większość protestów odbywała się za zgodą lokalnych władz. 

Tydzień temu hierarchowie francuskiego kościoła katolickiego rozmawiali z premierem o możliwości przywrócenia uroczystości religijnych. Podczas rozmów Episkopat Francji przekonywał, że otwarcie świątyń musi nastąpić w pierwszej fazie wychodzenia z lockdownu, przygotowywanej przez rząd od kilku tygodni. Francuskie media informują, że władze pozwolą na odprawianie publicznych Mszy świętych na początku grudnia. Oficjalną decyzję w tej sprawie ogłosi prezydent Emmanuel Macron w orędziu do narodu zaplanowanym na wtorek.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!