Paryż: obchody piątej rocznicy zamachów terrorystycznych

Wiadomości Francja

0
1135
Francja Bataclan
Fot. afp.com/CHRISTOPHE ARCHAMBAULT/lexpress.fr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Paryżu zakończyły się obchody piątej rocznicy zamachów terrorystycznych, w których zginęło 130 osób. Ceremonie z udziałem władz miasta oraz członków rządów odbyły się w miejscach, w których doszło do ataków w 2015 roku. W hołdzie ofiarom przygotowano także specjalne iluminacje oraz koncerty. 

Obchody piątej rocznicy zamachów w Paryżu miały ograniczony charakter z powodu pandemii koronawirusa. Przed południem odbyła się krótka ceremonia przy stadionie narodowym w dzielnicy Saint-Denis, gdzie pięć lat temu terroryści rozpoczęli atak. Premier Jean Castex oraz mer Paryża Anne Hidalgo złożyli potem wieńce w pięciu miejscach, w których doszło do strzelanin oraz przed salą teatralną Bataclan, gdzie zamachowcy zabili najwięcej osób.  

O godzinie dwudziestej w hołdzie ofiarom rozbłysła Wieża Eiffla, na której wyświetlono także łacińską dewizę miasta „Fluctuat nec mergitur” – czyli „targany falami, lecz nie tonie”. 

Pamięć ofiar uczczono także podczas dwóch koncertów zagranych przez paryską orkiestrę kameralną oraz amerykański zespół Queens of the Stone Age – zaprzyjaźniony z tym, który występował w sali Bataclan w dniu zamachów. Występy były transmitowane w portalach społecznościowych. 
Wieczorem prezydent Emmanuel Macron napisał na twitterze, że Francja nigdy nie zapomni o tych, którzy zginęli 13 listopada 2015 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!