USA – rzymskokatolickie diecezje: szczepionka firmy J&J narusza zasady moralne

0
593
Johnson szczepionka
Fot. abc13.com

Liderzy rzymskokatolickich diecezji w St. Louis i Nowym Orleanie stwierdzili, że szczepionka na COVID-19  firmy Johnson & Johnson, niedawno zatwierdzona do użytku w USA, „narusza zasady moralne”, ponieważ jest produkowana przy użyciu komórek pochodzących z poronionych płodów. Podobne zdanie wyraziła także komisja do spraw nauki Konferencji Episkopatu USA. Biskupi Nowego Orleanu i St. Louis twierdzą, że decyzja o przyjęciu szczepionki jest decyzją sumienia każdej osoby. Zasugerowali, aby wierni nie przyjmowali szczepionki Johnson & Johnson, jeżeli mają do wyboru szczepionki firm Moderna lub Pfizer. Nie wyrazili jednak opinii zakazującej przyjęcie preparatu Johnson & Johnson. 

Nie kwestionując twierdzeń urzędników kościelnych, że w produkcji wykorzystuje się komórki pochodzące z poronionych płodów, przedstawiciele firmy Johnson & Johnson wydali oświadczenie, w którym podkreślili, że ich szczepionka nie zawiera tkanki płodowej.

Szczepionka Johnson & Johnson na COVID-19 jest wytwarzana przy użyciu nieszkodliwego wirusa powodującego przeziębienie, zwanego adenowirusem. Ta sama technologia użyta została do wyprodukowania skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola. Adenowirus jest hodowany przy użyciu tak zwanej unieśmiertelnionej linii komórkowej, z której wirus jest następnie wyciągany i oczyszczany.

Istnieje kilka rodzajów linii komórkowych, które powstały dziesiątki lat temu przy użyciu tkanki płodowej i są one szeroko stosowane w produkcji medycznej, ale obecne w nich komórki są klonami wczesnych komórek, a nie pierwotną tkanką.

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych stwierdziła w styczniowym oświadczeniu, że linie komórkowe „pochodzące z aborcji” były używane do testowania szczepionek Moderna i Pfizer, ale nie podczas ich opracowywania czy produkcji.

W styczniu Konferencja Episkopatu USA wydała oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Biorąc pod uwagę, że wirus COVID-19 może wiązać się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, przyjęcie szczepionki wykorzystującej linie komórkowe pochodzące komórek pochodzących z poronionych płodów, w tym aborcji, może być moralnie dopuszczalne, jeśli nie ma innych dostępnych szczepionek porównywalnych pod względem bezpieczeństwa i skuteczności, a które nie mają związku z aborcją”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!